+90 212 248 88 88

Bir Projeyi Hayata Geçirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Bir Projeyi Hayata Geçirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Amacımız sizi projenizden vazgeçirmek değil. Tam aksine, siz projenizi hayata geçirirseniz biz para kazanıyoruz. Ancak
hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeniz için size bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Proje Niteliği
Yatırım yaparak hayata geçirmeyi düşündüğünüz proje daha önce hayata geçirilmemiş, mükemmel bir proje olabilir. Mesela canlı ders sistemi kurup öğrenciler ile eğitmenleri biraraya getirmeyi düşünebilirsiniz. Peki, proje çok güzel ancak kullanıcı kitlesi bu proje için hazır mı? Projenize yaptığınız yatırım maliyetlerinden sonra eğitmenleriniz bu sistemi kullanabilecek mi? Veya öğrenciler kullanabilecek mi? Hadi her ikisi de kullanabiliyor, tam saatinde canlı derse girip derslerini işleyebilecekler mi? İşlemezlerse ne olur? Size dünya kadar iş yükü çıkar. Aldığınız ücreti iade edersiniz. Ödediğiniz reklam masrafları zarar olarak işlenir. Demek istediğimiz, hayata geçireceğiniz proje gerçekten hedef kitlenizin ihtiyacı olan ve kullanabilecekleri bir proje mi? Bu soruya evet diyorsanız ikinci adıma geçebilirsiniz.

Proje Maliyeti
Hayata geçireceğiniz projenin geliştirme tekniği yani mutfağı ile ilgili uzaktan yakından bir alakanız yok. Aklınızda bir fikir var ve bunu bir teknoloji şirket ile birlikte hayata geçirme arzusundasınız. Peki bu şirket aklınızdaki projeyi en iyi şekilde hazırlayıp hayata geçirebiliecek mi? Bu iş için ödediğiniz ücret piyasa koşularında mı? Hadi bunları araştırdığınız en iyi şirketi en uygun maliyetlerle buldunuz. Peki projeniz planladığınız tarihte hayata geçecek mi? Firma vaadettiği sürelerde işi teslim edebilecek mi? Evet! Çalıştığınız şirket disiplin ve prensip sahibi, ciddi ve ne yaptığını bilen bir ekipten oluşuyor. Harika! Projeniz hayata geçtiyse devam edelim...

Reklam Maliyeti
Harika! Artık yayında olan bir projeye sahipsiniz. Siz ona bakıyorsunuz o size. Ama o da ne? Siteye kimse girmiyor. Peki neden? Nasıl girecek bu insanlar? Elbette projenizin tanıtımını yaparak. Yeni bir macera başlıyor gibi... Şimdi nerelerde reklam vermeniz gerekiyor? Aklınızdan geçen bir düşünceyi paylaşayım "Ulan TV'de bir çıksa şu sitenin reklamı kimse beni tutamaz". Tabii, elbette. Siz daha emekleme döneminde projeniz için TV'ye reklam vermeyi mi düşünüyorsunuz? Baştan kaybettiniz. TV'ye verdiğiniz reklam ile site çökecek. Şirket ile görüşeceksiniz. Biz nereden bilelim bu kadar kişinin gireceğini diyecekler. Zaten insanlar bir anda saldırıp, kısa sürede yok olacaklar. Sitenizde gördükleri "500 Server Error when that limit is reached" yazısına bir süre bakıp, "hmm birşey anlamadım" diyerek kaybolup gidecekler. "Eeee? Gitti 200 bin TL. Şaka mı bu? 5 dakika içinmiydi herşey. Ev alsam aylık kiradan daha çok kar ederdim." dediğinizi duyar gibiyiz. Korkmayın. TV'ye reklam vermenize gerek yok. İnternet üzerinde Google Adwords, Facebook gibi reklam platformlarını kullanarak daha uygun maliyetlerle, tam aradığınız nitelikteki insanlara ulaşabilirsiniz. Peki bunun için aylık olarak ayıracağınız bütçeniz hazır mı? Projenizin hedeflerine göre en az bin lira ile elli bin lira arasında bir bütçeye ihtiyacınız var. Nasıl? Bütçeniz var mı? Süper!... Haydaa! Yeni bir macera başlıyor yine...

Reklam Danışmanlığı
Projeniz için internet üzerinde reklam vereceğiniz mecralar var ancak siz bunlardan bihaber olduğunuz için profesyonel bir destek almanız gerekecektir. Bu profesyonel destek için kurtların eline düşerseniz bütçenizi sömürecek, sizi sömürecek ve tek çıkış noktanız olan reklam bütçenizi yok ederek projenizin başlamadan bitmesine neden olacaktır. Bunun için alanında uzman, sektörde bu işi yaparak güven kazanmış, yetkinlik belgeleri ve referansları ile sizi tatmin edecek bir reklam danışmanlığı ile çalışmanız gerekecektir. Çok araştırdığınız, neredeyse reklam danışmanlığı için şirket açacak duruma geldiniz. Durun! Lazım olan bilgiye ulaştınız. Reklamcılığa soyunmanıza gerek yok. Ana fikirden uzaklaşmayın. Zaten reklamcılık işine de girseniz bir sürü teferruat, bilgi, belge. Hiç gerek yok... Biz projemize odaklanalım. Evet, reklamlar için toplantılar yapıldı. Hedef planları belirledi. Artık bütçemize göre bir reklam faaliyetine başladık. Ooo harika! Siteye insanlar geliyor. Hmmm üye olmaya başladılar... Satışlar çok yakında başlayacak gibi görünüyor. Biraz daha gayret. Buraya kadar geldiyseniz emin olun başarı için çok az şey kaldı!

Yönetici Niteliği
Evet! en son ne yapmıştık? Reklam veriyorduk. Reklam maliyetleri dönüşlere göre çok iyi gidiyordu. Çok uğraştık ama sonunda insanları bir şekilde web sitemize çekmeye başladık. Eee şimdi ne yapacağım? Böyle bekleyecek miyim? Ya gelen giderse? Artık işin ciddiyet kazandığı noktalara geldik. Siz kimdiniz? Bu projeyi hangi cesaret ile hayata geçirdiniz? Cesaretlisiniz. Peki bu projeyi yönetebilecek misiniz? Aktif olarak yayında olan ve reklamlara bütçe ayrılmış bir proje için dönüşler almaya başlayacaksınız. Peki daha fazla nasıl kazanç elde edebilirsiniz? Nerelerinde nasıl bir değişiklikler, geliştirmeler ve düzenlemeler yapmanız gerekiyor? Artık projenizi sürekli geliştirmek zorundasınız. Yeni pazarlama modülleri. E-mail marketing ile sürekli kullanıcılarınıza mailing yaparak projeden kopmamalarını sağlamanız gerekiyor. Bir de sosyal medya var tabiki. Ne Facebook, ne de Twitter üzerinde, yani hiçbir sosyal medya üzerinde sitenizle ilgili bir bilgi, reklam yok. Sosyal medya hesapları açmanız gerekiyor. Buradaki insanların hesaplarınızı beğenip kullanması gerekiyor. Bunun içinde sürekli ilgi çekici kampanyalar yapmanız gerekiyor. Mümkünse her gün yeni paylaşımlar yaparak sosyal medyada sürekli güncel kalmanız gerekiyor. Bir de ofis işleri var tabiki. İlk etapta siz insanlara yetişebilirsiniz ancak iş büyümeye başladığında projeye yetmemeye ve insan kaynağına ihtiyaç duyuyor olacaksınız. Ancak projenin geliri bu kaynağı karşılayamayacağı için uzun bir süre cebinizden ödeme yapacaksınız. İnsan kaynağının gelmesi ile birlikte bir ofis tutmanız gerekecek, vergisi, temizliği, gıdası, kirası, personel maaşları. Haydi bunları da çözdünüz. Peki siz iyi bir yönetici misiniz? Müşteri ilişkileri alanında, reklam ve pazarlama alanında ve projenin geliştirilmesi alanında yetenekleriniz var mı? İlk etapta belki telefonlara da siz bakacaksınız veya şans eseri bir yatırımcı denk gelecek ve projeniz için sunum yapmanız gerekecek. Peki işe aldığınız kişileri iyi yönetebilecek misiniz? Siz ne kadar varsanız onlar da o kadar varolacaktır. Bu nedenle sizin her alanda donanımlı birisi, gerçek bir yönetici olmanız gerekmektedir.

Bu paragrafta bir başlık yok. Çünkü bu bir sonuç paragrafı. Sizinle birlikte harika bir proje deneyimi yaşadık. Sonuç olarak projeniz ya tuttu ya da hosting ücretini ödeyip, kendinizin bile girmediği çöp sitelerden biri haline geldi. Hangisinin olacağı tamamen sizin elinizde. Tüm adımların başarıyla geçildiği, doğru zaman ve kişilerle hayata geçirilen, başarıya ulaşmış bir projenin sahibi de olabilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki dünyada hayata geçirilen girişimlerin yüzde 97'si batmaktadır. Eğer siz yüzde 3'lük kısımda kaldıysanız sizden çok biz mutlu oluruz. Çünkü ülkemiz için bir başarılı proje daha yerini almış demektir.

Bu yazıyı neden yazdık? Öncelikli olarak sizi aydınlatmak istedik. Aklınıza gelmeyen hususlarda küçük bir bilgi dahi alabildiyseniz emin olun bu bizim için keyif verici. Webizm Interactive olarak teknoloji alanında 1999 yılından bu yana faaliyet gösteren bir firmayız. Bir projenin planlama aşamasından, production'a geçiş sürecine kadar olan tüm aşamaları profesyonel olarak yönetebilen bir ekibe sahibiz. Eğer projeniz için profesyonel bir danışmanlık almak isterseniz ücretini ödediğiniz taktirde seve seve size yardımcı olabiliriz :)

SON PROJE

Ne Dediler

Hem arkadaşça yaklaşarak güven veren hem de işini profesyonel olarak yapan, ender bulunan bir ajans.

Köksal Atik (CEO)
http://www.dersville.com

WEB BÜLTEN

İnternet teknolojileri alanında güncel haber ve kampanyaların e-posta adresinize gelmesini ister misiniz?

E-posta adresinizi spam amaçlı kullanmayacağımıza söz veriyoruz.

TWITTER
BİZE ULAŞIN
 • Adres: Selahattin Pınar Cad.
  Kemer İş Hanı No:15/7
  Mecidiyeköy / İSTANBUL
 • Telefon: +90 212 248 88 88
 • Faks: +90 212 248 88 88 (135)
 • Email: temas@webizm.com
HIZLI İLETİŞİM

© 1999 - 2024 Webizm.com | Tüm hakları saklıdır.